PROGRAM COLOCVIUL NAȚIONAL

În perioada 3 – 7 aprilie 2019, la Centrul Cultural „Aurel Stroe” din Bușteni, cea de-a X-a ediție a Colocviului Național „Coregrafia Dansului Tradițional Astăzi”. Acesta ca scop îndrumarea metodologică a animatorilor din domeniul culturii și familiarizarea acestora cu principiile de bază ale cercetării, conservării, valorificării și promovării patrimoniului cultural imaterial românesc.

Sunt invitaţi să participe maeştri coregrafi, instructori, profesori, dansatori, directori de instituţii culturale, referenți şi personalități din domeniul culturii şi artei, care sunt interesați de păstrarea autenticității dansului tradițional românesc.




Miercuri, 03 aprilie 2019

16.00 – 16.30: Deschiderea oficială a colocviului – Centrul Cultural „Aurel Stroe” Buşteni;

16.30 – 20.30: Prezentări şi studii practice de jocuri tradiţionale predate în cele 9 ediţii anterioare:

PRAHOVA – Nicolae Chiriţă – Ansamblul folcloric „Salba Prahovei” Plopeni

OLTENIA – Ionel Garoafă – Ansamblul folcloric „Maria Tănase” Craiova

DOBROGEA – Ştefan Coman – Ansamblul artistic „Baladele Deltei” Tulcea

ARDEAL (Bistriţa Năsăud) – Ion Simionca – Ansamblul folcloric „Dor românesc” Bistriţa Năsăud

BANAT – Marius Ursu – Ansamblul folcloric „Doina Timişului” Timişoara

ARDEAL (Maramureş) – Grigore Simionca – Ansamblul folcloric „Doruleţul” Baia Mare

SĂLAJ – Gabriela Hossu, Marin Hossu – Ansamblul artistic „Porolissum” Zalău

BĂRĂGAN (Ialomiţa) – Nicuşor Iancu – Ansamblul folcloric „Doina Bărăganului” Slobozia

BRĂILA – Marian Rusu – Şcoala Populară de Artă Brăila

MUNTENIA (Prahova) – Sorin Petre – Palatul Copiilor Ploiești, Costică Dogaru – Ansamblul folcloric „Chindia” Casa de Cultură a Sindicatelor Ploiești

ARDEAL (Sibiu) – Vasile Stoia – Ansamblul folcloric „Mărginimea din Sibiu” – Sibiu

MOLDOVA DE SUD (Galaţi) – Mihaela şi Ion Horujenco – „Doina Covurluiului” Centrul Cultural „Dunărea de Jos” Galați

ARDEAL (Zona Codrului) – Adrian Paşca – Ansamblul folcloric „Ceatăra” din Carei – Satu Mare

PRAHOVA – Ion Colezea – Centrul Judeţean de Cultură Prahova

Joi, 04 aprilie 2019

9.30 – 13.30: Prezentări şi studii practice de jocuri tradiţionale din următoarele zone etnofolclorice româneşti;

Ioan şi Felicia Cuc – Turda (Cluj)                                                              ARDEAL

Nelu şi Mihaela Urucu – Alexandria (Teleorman)                        TELEORMAN

Mitru Dragomir – Armeniş (Caraş Severin)                                   BANAT

Liliana Comana, Marian Marinică, Vlăduţ Simulescu (Prahova)   MUNTENIA

Daniela Gherlea – Roşia (Bihor)                                                   BIHOR

Ionel Petrişoru – Botoşani                                                                MOLDOVA de NORD

Catălin Tănăsuică, Marian Coman, Daniela Jipa – Tulcea          DOBROGEA

Adrian Radu, Cristi Velea, Ionuţ Florescu – Craiova                    OLTENIA

Ciprian Boju, Adrian Gheorghiu, Sebastian Coroi – Piatra Neamţ, MOLDOVA de CENTRU

Radu Roman – Cerneşti (Baia Mare)                                        MARAMUREŞ

Virgil Tăbuş – Galaţi                                                                               MOLDOVA de SUD

16.00 – 20.30: Dezbateri

  1. „CĂLUŞUL” – Element al patrimoniului cultural imaterial UNESCO;
  2. Promovarea metodelor de predare a conceptului coregrafic pentru asistenţii profesorilor şi maeştrilor coregrafi;

Moderator Ionel Garoafă, maestru coregraf Ansamblul folcloric „Maria Tănase”, Craiova

Vineri, 05 aprilie 2019

16.30 – 17.00: Parada portului popular (Centrul de Pregătire pentru Personalul din Industrie – Primăria Bușteni – Centrul Cultural „Aurel Stroe”)

18.00 – 20.00: Spectacol Folcloric Extraordinar „HAI LA HORA ROMÂNEASCĂ!”, cu participarea maeştrilor coregrafi, instructorilor, profesorilor şi dansatorilor prezenți la colocviu, la Centrul Cultural „Aurel Stroe” din Bușteni

Sâmbătă, 06 aprilie 2019

10.00 – 12.00: Colocviul „Modalităţi de predare a dansului tradițional românesc: Forme şi metode de predare specifice stilistic, necesare pregătirii dansatorilor, cu elementele dansului abordat –încălzire, mişcare, joc, muzică, ritm, tempo, spaţiu, zonă folclorică, costum, ţinută, atitudine, expresivitate etc.”;

Moderator Anişoara Ştefănucă, manager Centrul Judeţean de Cultură Prahova

Duminică, 07 aprilie 2019

09.00 – 12.00: Încheierea ediției a zecea a colocviului și plecarea participanților.

comunicat de presă